libgammu 1.22.93 - en to fi translation catalogue (102 entries)

en: No error.
fi: Ei virhettä.

en: Error opening device. Unknown, busy or no permissions.
fi: Virhe laitetta avattaessa. Tuntematon, käytössä tai ei oikeuksia.

en: Error opening device, it is locked.
fi: Virhe avattaessa laitetta, laite lukittu.

en: Error opening device, it doesn't exist.
fi: Virhe laitetta avattaessa, laitetta ei ole.

en: Error opening device, it is already opened by another app.
fi: Virhe laitetta avattaessa, laite on jo käytössä toisessa sovelluksessa.

en: Error opening device, you don't have the required permission.
fi: Virhe laitetta avattaessa, sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia.

en: Error opening device. No required driver in operating system.
fi: Virhe laitetta avattaessa. Käyttöjäjestelmässä ei ole tarvittavaa ajuria.

en: Error opening device. Some hardware not connected/wrongly configured.
fi: Virhe laitetta avattaessa. Jokin laite ei ole kytketty/väärin määritelty.

en: Error setting device DTR or RTS.
fi: Virhe asettaessa laiteen vuonohjausta DTR tai RTS.

en: Error setting device speed. Maybe the speed is not supported?
fi: Virhe asetettaessa nopeutta. Valittu nopeus ei ehkä ole tuettu?

en: Error writing to the device.
fi: Virhe kirjoitettaessa laitteeseen.

en: Error during reading from the device.
fi: Virhe luettaessa laitteelta.

en: Can't set parity on the device.
fi: Pariteetin asettaminen ei onnistu.

en: No response in specified timeout. Probably the phone is not connected.
fi: Ei vastausta määritellyssä ajassa. Puhelin ei ehkä ole kytketty.

en: Frame not requested right now. See <https://wammu.eu/support/bugs/> for information on how to report it.
fi: Kehystä ei pystytä juuri nyt näyttämään. Katso <https://wammu.eu/support/bugs/> lisätietoja siitä, kuinka ilmoittaa siitä.

en: Unknown response from phone. See <https://wammu.eu/support/bugs/> for information on how to report it.
fi: Tuntematon vastaus puhelimesta. Katso <https://wammu.eu/support/bugs/> lisätietoja siitä, kuinka ilmoittaa siitä.

en: Unknown frame. See <https://wammu.eu/support/bugs/> for information on how to report it.
fi: Tuntematon kehys. Katso <https://wammu.eu/support/bugs/> lisätietoja siitä, kuinka ilmoittaa siitä.

en: Unknown connection type string. Check config file.
fi: Tuntematon yhteystyyppi merkkijono. Tarkista asetustiedosto.

en: Unknown model type string. Check config file.
fi: Tuntematon mallin merkkijono. Tarkista asetustiedosto.

en: Some functions are not available for your system (disabled in config or not implemented).
fi: Jotkut toiminnot eivät ole käytettävissä järjestelmässäsi (poistettu käytöstä asetustiedostosta tai niitä ei ole toteutettu).

en: Function not supported by phone.
fi: Puhelin ei tue toimintoa.

en: Empty entry.
fi: Tyhjä merkintä.

en: Security error. Maybe no PIN?
fi: Suojausvirhe. Ehkä ei oikea PIN?

en: Invalid location. Maybe too high?
fi: Virheellinen sijainti. Ehkä liian korkea?

en: Functionality not implemented. You are welcome to help.
fi: Toimintoa ei ole toteutettu. Olet tervetullut auttamaan.

en: Memory full.
fi: Muisti täynä.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Can not open specified file.
fi: Tiedostoa ei voi avata.

en: More memory required…
fi: Lisää muistia tarvitaan…

en: Operation not allowed by phone.
fi: Toiminto ei ole sallittu puhelimessa.

en: No SMSC number given. Provide it manually or use the one configured on the phone.
fi: SMSC-numeroa ei ole annettu. Anna se manuaalisesti tai käytä puhelimessa määritettyä.

en: You're inside the phone menu (maybe editing?). Exit it and try again.
fi: Olet puhelimen valikossa (ehkäpä muokkaat?). Sulje se ja yritä uudelleen.

en: Phone not connected.
fi: Puhelinta ei ole kytketty.

en: Function is currently being implemented. If you want to help, please contact authors.
fi: Tämä toiminto ei ole vielä toteutettu. Jos haluat apua, ota yhteyttä ohjelman tekijöihin.

en: Phone disabled and connected to charger.
fi: Puhelin on poistettu käytöstä ja se on kytketty laturiin.

en: File format not supported by Gammu.
fi: Gammu ei pysty avaamaan kyseistä tiedostomuotoa.

en: Nobody is perfect, some bug appeared in protocol implementation. Please contact authors.
fi: Kukaan ei ole täydellinen, jonkinlainen virhe tapahtui protokollaa käytettäessä. Ole hyv ja ota yhteyttä ohjelman tekijöihin.

en: Transfer canceled by phone, maybe you pressed "Cancel" on the phone.
fi: Lähetys keskeytettiin puhelimen toimesta, ehkä painoit puhelimen keskeytyspainiketta.

en: Phone module need to send another answer frame.
fi: Puhelinmoduulin on lähetettävä uusi vastauskehys.

en: Current connection type doesn't support called function.
fi: Nykyinen yhteystyyppi ei tue kutsuttua toimintoa.

en: CRC error.
fi: CRC-virhe.

en: Invalid date or time specified.
fi: Virheellinen päivämäärä tai kellonaika.

en: Phone memory error, maybe it is read only?
fi: Puhelinmuistivirhe, ehkä se on vain luettavissa?

en: Invalid data given to phone.
fi: Puhelimeen annetut virheelliset tiedot.

en: File with specified name already exists.
fi: Samanniminen tiedosto on jo olemassa.

en: File with specified name doesn't exist.
fi: Tiedosto, jossa on määritelty nimi ei ole olemassa.

en: You have to supply folder name and not filename.
fi: Sinun on annettava kansion nimi eikä tiedosto nimi.

en: You have to supply filename and not folder name.
fi: Sinun on annettava tiedostonnimi eikä kansion nimeä.

en: Can not access SIM card.
fi: SIM-korttia ei voi käyttää.

en: Wrong GNAPPLET version in use on phone. Use version from currently used Gammu.
fi: Väärä GNAPPLET-versio käytössä puhelimessa. Käytä tällä hetkellä käytössä olevaa gammu-versiota.

en: Only part of folder has been listed.
fi: Vain osa kansiosta on listattu.

en: Folder must be empty.
fi: Kansion on oltava tyhjä.

en: Data converted.
fi: Tiedot muunnettu.

en: Gammu is not configured.
fi: Gammua ei ole määritetty.

en: Wrong folder used.
fi: Käytetty väärää kansiota.

en: Internal phone error.
fi: Puhelimen sisäinen virhe.

en: Error writing file to disk.
fi: Virhe tiedoston kirjoittamisessa levylle.

en: No such section exists.
fi: Tällaista osaa ei ole.

en: Using default values.
fi: Käytä oletusarvoja.

en: Corrupted data returned by phone.
fi: Puhelin palautti viottuneita tietoja.

en: Bad feature string in configuration.
fi: Huono ominaisuusjono kokoonpanossa.

en: Desired functionality has been disabled on compile time.
fi: Haluttu toiminto on poistettu käytöstä kääntämisaikana.

en: Bluetooth configuration requires channel option.
fi: Bluetooth-määritykset vaativat kanavavaihtoehdon.

en: Service is not running.
fi: Palvelu ei ole käynnissä.

en: Service configuration is missing.
fi: Huoltoasetuksia ei löytynyt.

en: Command rejected because device was busy. Wait and restart.
fi: Komento hylättiin, koska laite oli varattu. Odota ja Käynnistä uudelleen.

en: Could not connect to the server.
fi: Palvelimeen ei saa yhteyttä.

en: Could not resolve the host name.
fi: Palvelimen nimeä ei voi selvittää.

en: Failed to get SMSC number from phone.
fi: SMSC-numeron nouto puhelimelta epäonnistui.

en: Operation aborted.
fi: Toiminto keskeytetty.

en: Installation data not found, please consult debug log and/or documentation for more details.
fi: Asennustietoja ei löydy, katso lisätietoja virheilokista ja/tai ohjeista.

en: Entry is read only.
fi: Kohde on vain luettava.

en: Network error.
fi: Yhteysvirhe.

en: Invalid database version.
fi: Virheellinen tietokantaversio.

en: Failed to initialize DB driver.
fi: DB- ajurin alustus epäonnistui.

en: Failed to configure DB driver.
fi: Tietokanta-ajurin konfigurointi epäonnistui.

en: Failed to connect to database.
fi: tietokantaan yhdistäminen epäonnistui.

en: Database connection timeout.
fi: Tietokanta yhteys aikakatkaistiin.

en: Error in executing SQL query.
fi: Virhe SQL-kyselyn suorittamisessa.

en: The type of memory is not available or has been disabled.
fi: Muistityyppiä ei ole saatavilla tai se on poistettu käytöstä.

en: The operation cannot be performed.
fi: Toimintoa ei voi suorittaa.

en: Unknown error description.
fi: Tuntematon virhekuvaus.

en: Templates
fi: Mallit

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Car
fi: Auto

en: Headset
fi: Kuulokemikrofoni

en: General
fi: Yleinen

en: Silent
fi: Hiljainen

en: Discreet
fi: Hienotunteinen

en: Loud
fi: Kova

en: My style
fi: Minun tyylinen

en: Inbox
fi: Saapuneet

en: Sent items
fi: Lähetetyt kohteet

en: Saved items
fi: Tallennetut kohteet

en: Family
fi: Perhe

en: Friends
fi: Ystävät

en: Colleagues
fi: Kollegat

en: Other
fi: Muu

en: Meeting
fi: Tapaaminen

en: Outdoor
fi: Ulkona

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Outbox
fi: Lähtevät
