gammu 1.22.93 - en to nl translation catalogue (62 entries)

en: Where is backup filename and location?
nl: Wat is de naam en locatie van het backupbestand?

en: Calendar note not found in file
nl: Kalendernotitie niet gevonden in bestand

en: WAP bookmark not found in file
nl: WAP-bladwijzer niet gevonden in het bestand

en: Note not found in file
nl: Notitie niet gevonden in bestand

en: Todo note not found in file
nl: Todo notitie niet gevonden in bestand

en: Where is backup filename and location and memory type?
nl: Wat is het type, locatie en bestandsnaam van het backupbestand?

en: Phonebook entry not found in file
nl: Adres niet gevonden in bestand

en: Unknown memory type: "%s"
nl: Onbekend geheugentype: "%s"

en: Unknown backup format: "%s"
nl: Onbekend backup-formaat: "%s"

en: Error while opening file for writing!
nl: Fout bij openen bestand voor schrijven!

en: Error while writing file!
nl: Fout tijdens schrijven van bestand!

en: Error while closing file!
nl: Fout tijdens afsluiten bestand!

en: Reading
nl: Aan het lezen

en: Reading:
nl: Aan het lezen:

en: %i percent
nl: %i procent

en: Phone
nl: Telefoon

en: File created by
nl: Bestand aangemaakt door

en: Location %d
nl: Locatie %d

en: Add notes to phone?
nl: Stuur notities naar telefoon?

[ctx: Calendar note type]
en: Call
nl: Bellen

en: Text
nl: Tekst

en: Location
nl: Locatie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Date
nl: Datum

en: Priority
nl: Prioriteit

en: None
nl: Geen

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Completed
nl: Voltooid

en: Charger current:
nl: Opladerstroom :

en: Headset interconnection:
nl: Hoofdtelefoon-verbinding:

en: Hook interconnection:
nl: Haakverbinding:

en: Battery Current:
nl: Batterijstroom:

en: Name:
nl: Naam:

en: Number:
nl: Nummer:

en: Folder
nl: Map

en: Name
nl: Naam

en: [Gammu version %s]
nl: [Gammu versie %s]

en: Calls
nl: Oproepen

en: Ringtones
nl: Beltonen

en: Phone information
nl: Telefooninformatie

en: Not supported
nl: Niet ondersteund

en: Number
nl: Nummer

en: phone
nl: telefoon

en: Device
nl: Apparaat

en: Manufacturer
nl: Fabrikant

en: Original IMEI
nl: Origineel IMEI

en: Product code
nl: Productcode

en: Todos
nl: Taken

en: Calendar
nl: Kalender

en: disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Connection type
nl: Type verbinding

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Normal
nl: Normaal

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Homepage
nl: Website

en: Delivery report
nl: Afleverrapport

en: State
nl: Status

en: Sent
nl: Verzonden

en: Read
nl: Lezen

note: l10n: Generic prefix for warning messages
en: Warning
nl: Waarschuwing

note: l10n: Generic prefix for informational messages
en: Information
nl: Informatie
